Bölüm İdaresi

 

Prof. Dr. Agamırza Bashırov

Başkan

 

Yrd. Doç. Dr. Mustafa Rıza

Başkan Yardımcısı

 

Sonuç Çinkılıç

Sekreter

 

 
Tel: (+90 392) 630 12 27

Fax: (+90 392) 365 16 04

 

 

 
 
 

 

Matematik
Matematik, evreni daha iyi anlamak ve yeni teknolojiler geliştirebilmek için tüm bilim alanlarında ve mühendislikte gereklidir. Matematik, doğru düşünebilmemizi ve herşeyi doğru ve daha iyi yapabilmemizi sağlar. Günümüzde bilgisayarlar ve bunları kontrol eden programlar yaşantımızın vazgeçilemez parçaları olmuşlardır. Bilimin, mühendisliğin, haberleşmenin yanı sıra işletmecilik ve ticarette de çeşitli kullanımları olan bilgisayarların tasarımları ve programlanmaları ileri derecede matematik bilgi ve becerisi gerektirir. İyi matematik eğitimi almış bir kimse 21. yüzyılın her türlü çalışma ortamına kolaylıkla uyum sağlayabilir.

Matematik Bölümü
Matematik Bölümü, öğretim elamanı sayısı ve araştırma etkinlikleri açısından Doğu Akdeniz Üniversitesi'nin en büyük bölümlerinden biridir. 2004-2005 öğretim yılında bünyesinde 8 değişik ülkeden gelmiş olan 6 profesör, 9 doçent, 9 yardımcı doçent 2 öğretim görevlisi ve birçok asistan görev yapmıştır. Dünyanın çeşitli tanınmış üniversite ve araştırma merkezleri ile yakın ilişkisi olan öğretim elemanlarından birçoğu derecelerini alanlarında çok tanınmış kurumlardan almış ve bu kurumlarda çalışmış tecrübeli bilim insanlarıdır. Her bir öğretim elemanı aynı zamanda öğrencilere nasıl daha fazla yardımcı olunabileceğini araştıran ve sürekli olarak program geliştirme çalışmaları yapan deneyimli ve kendisini mesleğine adamış nitelikli bir eğitimcidir.

YÖK Tarafından Tanınan Programlar

  1. Uygulamalı Matematik ve Bilgisayar Bilimleri Lisans Programı
  2. Uygulamalı Matematik ve Bilgisayar Bilimleri Yüksek Lisans Programı
  3. Enformasyon Sistemleri Yüksek Lisans Programı
  4. Matematik Doktora programı
  5. Bilgisayar Bilimleri Doktora Programı
     

Burslar
Doğu Akdeniz Üniversitesinde öğrenim gördüğü sürede yüksek başarı gösteren öğrencilere burs verilmektedir. Başarılı öğrenciler, ikinci dönemden itibaren, not ortalamalarına göre, bütçede belirlenen oranlarda, öğrenim ücretinde yapılan değişik miktarlardaki indirimden yararlanmaktadırlar.

Bölüm Olanakları
Üniversite bütçesi önemli her kitabın alınmasına olanak sağlar. Kütüphane, matematik ve bilgisayar bilimleri sahasındaki yeniliklerin takip edilmesini sağlamak üzere bir çok bilimsel dergiye abonedir. Personel ve araştırma yapan bölüm öğrencileri için özel bölüm kütüphanesi vardır. Her ofiste ağ bağlantısı olan en az bir PC, Öğrenci Laboratuvarlarında yüzün üzerinde PC ve çeşitli yazılımlar bulunmaktadır.

Sosyal Etkinlikler
Öğrencilerin oluşturduğu Matematik Kulübü problem toplantıları, yarışmalar ve sosyal etkinlikleri ile lisans öğrencileri için eğlenceli ve destekleyici bir ortam sağlar.

İş Olanakları
Program mezunlarının çalışabilecekleri sektörlerin başında eğitim, üretim, iletişim, sigorta, borsa, bankacılık ve değişik hizmet sektörleri gelmektedir. Mezunlarımız bu sektörlerde bilimsel araştırma çalışmaları, öğretmenlik, bilgisayar programcılığı, bilgi işlem merkezi idareciliği, bilgisayar sistem analistliği yapabilmektedirler. Uygulamalı Matematik ve Bilgisayar Bilimleri mezunları endüstrileşmiş ülkelerde alışılagelmiş matematik bölümü veya bilgisayar mühendisliği mezunlarına oranla daha yüksek kazanç elde etmektedirler.

 

Last Modified:
06-04-2006

 

Tasarım:
Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Etikan